Protetyka

Uzupełnienie braków zębowych lub całkowita korekta zębów własnych.

Dzięki zabiegom protetycznym możemy znacząco poprawić nie tylko estetykę oraz komfort życia Pacjenta, zabiegi protetyczne stosuje się również w celu poprawy podstawowych funkcji uzębienia jak na przykład, funkcja żucia. Leczenie protetyczne wykonujemy przy użyciu protez stałych (licówki, korony, mosty) lub ruchomych (protezy akrylowe całkowite i częściowe, protezy szkieletowe, szynoprotezy, protezy akrylowe). Zapewniamy najwyższą jakość leczenia protetycznego w pełnym zakresie. Przed przystąpieniem do zabiegu opracowujemy indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta.

Ciekawostka stomatologiczna! Most to proteza odtwarzająca brak zębowy osadzona na stałe na sąsiadującej z luką oszlifowanych zębach własnych lub główkach implantów tzw. filarach. Implant wewnątrzkostny pełni rolę korzenia zęba, zwykle posiada kształt śruby, wykonany jest z tytanu, który jest metalem obojętnie traktowanym przez organizm człowieka. W tkance kostnej ulega ścisłemu połączeniu z nią stanowiąc „fundament” dla zamocowania korony lub mostu protetycznego.

 

Wkłady onlay lub inlay (czyt. onlaj/inlaj) – są to uzupełnienia twardych tkanek korony zęba, utraconych w wyniku próchnicy, urazów czy patologicznego starcia. Wkłady typu onlay pokrywają całą powierzchnię żującą (zgryzową) zęba, a wkłady typu inlay część tej powierzchni. Najczęściej są one wykonywane z ceramiki lub materiałów kompozytowych. Cechują się dużą wytrzymałością, niską ścieralnością, bardzo dobrą estetyka i idealnym dopasowaniem do leczonego zęba oraz zębów sąsiednich.

 

Most protetyczny
Korony, mosty i licówki – Korony jest to odbudowa brakującej znacznej ilości tkanki zęba lub zębów całkowicie złamanych, ale z dobrze zachowanym i prawidłowo przeleczonym korzeniem. W tym przypadku, konieczne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego. Mosty porcelanowe – Dzięki możliwości ich użycia możemy odbudować na stałe brakujące zęby z zachowaniem pełnego komfortu i estetyki Pacjenta. Przy wykonywaniu mostów porcelanowych korzystamy z tego samego rodzaju uzupełnień, jak przy koronach porcelanowych.

 

Wkłady koronowo-korzeniowe – W przypdaku gdy ząb jest już zniszczony na tyle, że nie jest w stanie zapewnić utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (tzw. sztyft. Wkład koronowo-korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.

 

Protezy akrylowe – Uzupełnienie które stosuje się w przypadku całkowitego lub znaczącego braku uzębienia Pacjenta. Proteza nie jest montowana w jamie ustnej na stałe – można ją wyjmować – co nie zawsze jest komfortowe, ale może okazać się jedynym rozsądnym uzupełnieniem uzębienia, jakie można zastosować. Protezy można podzielić na całkowite i częściowe. Protezy całkowite uzupełniają wszystkie zęby szczęki i/lub żuchwy (bezzębie). Protezy częściowe, uzupełniają od kilku do kilkunastu brakujących zębów.

 

Protezy szkieletowe – protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze, mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej – prawie nie pokrywają podniebienia – przy górnej protezie, ponadto mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach, nie uciskają dziąseł i podniebienia.

 

Ciekawostka stomatologiczna! Korona protetyczna jest protezą odtwarzającą pod względem czynności i wyglądu pojedyńczą koronę naturalnego zęba. Osadzana jest na stałe za pomocą cementu na odpowiednio oszlifowanym zębie własnym, metalowym wkładzie koronowo-korzeniowym lub główce implantu. Najbardziej kosmetyczne korony wykonywane są z ceramiki (tzw porcelany).